Bezmiar szczęścia doświadczył pewien dziesięcioletni chłopiec, który na swojej hulajnodze elektrycznej nie zważając na czerwone światło na sygnalizacji świetlnej, nagle znalazł się pod kołami nadjeżdżającego pojazdu. Nagranie tego zdarzenia jest bolesnym przypomnieniem, że nawet krótki moment dekoncentracji może prowadzić do drastycznego obrotu losu. Szczęśliwie jednak, cała ta sytuacja zakończyła się jedynie siniakami i stłuczeniami dla młodego uczestnika ruchu drogowego.
Zdarzenie miało miejsce 17 maja 2024 roku, na głównej ulicy miasta Piaseczno. Dwoje uczniów szkoły podstawowej wracało do domu po lekcjach – jeden na rowerze, drugi na hulajnodze elektrycznej. Absorbowani rozmową nie zauważyli czerwonego światła na sygnalizatorze, a w konsekwencji 10-latek na hulajnodze wyskoczył przed jadące prawidłowo auto marki Honda. Chłopiec miał na szczęście na głowie kask, a prędkość jazdy samochodu nie była zbyt duża, co pozwoliło uniknąć poważnych obrażeń.
Podczas rozmowy z policją chłopiec przyznał, że był świadomy czerwonego światła. Niemniej jednak, nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zdecydował się wjechać na drogę. Co więcej, okazało się, że chłopiec nie posiadał karty rowerowej, koniecznej do poruszania się hulajnogą elektryczną na drodze. Cała sprawa będzie teraz rozpatrywana przez sąd rodzinny.
Niniejszym pragniemy przypomnieć rodzicom i opiekunom o konieczności edukowania dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze. Zadbajmy również o to, aby dzieci powyżej 10. roku życia posiadały kartę rowerową, uprawniającą do prowadzenia roweru czy hulajnogi elektrycznej.
Przy tej okazji przypominamy też o kilku kluczowych zasadach:
Maksymalna prędkość na hulajnodze elektrycznej wynosi 20 km/h i należy ją dostosować do warunków na drodze.
Osoby pomiędzy 10. a 18. rokiem życia muszą mieć kwalifikacje do prowadzenia hulajnogi elektrycznej – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.
Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drodze, chyba że znajdują się w strefie zamieszkania i są pod opieką dorosłego.
Podczas jazdy hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeżeli te nie istnieją, można korzystać z jezdni – ale tylko przy prędkości do 30 km/h.
Gdy dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 30 km/h i brak jest ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów, można poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych. Pamiętając jednak o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym i dostosowaniu prędkości do ich tempa.