Na ostatnich Igrzyskach Paralimpijskich, które odbyły się w Paryżu, sportowcy z Warszawy przyczynili się do polskiego sukcesu zdobywając aż 6 medali. Czterech z nich, to stypendyści sportowi m.st. Warszawy, którzy dzięki temu wsparciu mogli sprostać intensywnym treningom i osiągnąć swój cel.

Zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, Renata Kaznowska, nie kryła dumy z osiągnięć warszawskich sportowców na arenie globalnej. Słowa uznania płynęły za ich ciężką pracę i liczne wyrzeczenia. Dodała również, że jest szczęśliwa, iż miasto mogło wspierać ich w drodze do sukcesu i ma nadzieję na kolejne triumfy.

Po zakończeniu Letnich Igrzysk Paralimpijskich Paryż 2024, Polska uplasowała się na 16. miejscu medalowej klasyfikacji z dorobkiem 23 medali. Z tym wynikiem na pewno pomogli zawodnicy z klubów warszawskich, którzy przywieźli do kraju 6 medali.

Kamil Otowski reprezentujący IKS AWF Warszawa, okazał się być najjaśniejszą gwiazdą, zdobywając dwa złote medale w parapływaniu na dystansach 50 m i 100 m stylem grzbietowym (kategoria S1). Tym samym klubem mogą poszczycić się jeszcze dwie medalistki – Kinga Dróżdż, która zdobyła srebro w szermierce na wózkach (kategoria A) i Dorota Bucław, która przywiozła brąz z rywalizacji w paratenisie stołowym (gra pojedyncza, WS1-2).

Dodatkowo, do dorobku medalowego przyczynili się Marek Dobrowolski reprezentujący Legię Warszawa, który zdobył brąz w parastrzelectwie (konkurencja R7 50m karabin trzy postawy, kategoria SH1), oraz Zbigniew Maciejewski ze Stowarzyszenia Niewidomych i Słabowidzących „Syrenka” Warszawa, który także zdobył brązowy medal w parakolarstwie szosowym (jazda indywidualna na czas, kategoria C1).

W skład 84-osobowej polskiej reprezentacji na paralimpiadę weszło 14 zawodników trenujących w warszawskich klubach sportowych. Dziesięciu spośród nich jest obecnie stypendystami sportowymi m.st. Warszawy.