Dziś nastąpiło podpisanie umowy przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, która przewiduje kompleksową renowację oraz modernizację Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego. Inwestycja dotyczy zarówno budynku zlokalizowanego przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i obszaru przyległego do niego. Dzięki temu, dzieci oraz podopieczni instytutu będą mogły korzystać z nowoczesnej, dostosowanej do ich specyficznych potrzeb infrastruktury edukacyjnej i mieszkaniowej.
Zakład, dedykowany dla dzieci oraz młodzieży z trudnościami w słyszeniu, oferuje szereg usług – począwszy od wczesnego wspomagania rozwoju, przez edukację na każdym szczeblu aż po naukę zawodu.
Nowoczesne sale i pracownie w Instytucie
Po zakończeniu inwestycji, na powierzchni użytkowej o wielkości około 5 tysięcy m.kw., nadal funkcjonować będą: szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła przygotowująca do pracy oraz branżowa szkoła I stopnia oraz internat. Dzieci i młodzież będą miały możliwość rozwijać swoje pasje w specjalistycznych pracowniach, które powstaną na dotychczas nieużytkowanym poddaszu. Znajdą się tam m.in.: pracownie ZPT, plastyczna, gastronomiczna, piekarnicza i studio nagrań. Szkoła zostanie także wyposażona w pomieszczenia do zajęć ruchowych: sali fitness, sali do tenisa stołowego i trzech gabinetów rehabilitacyjnych.
W ramach modernizacji, powstaną również dziewięć gabinetów logopedycznych i cztery gabinety psychologa i pedagoga. Dodatkowo, dla rodziców przewidziano specjalne miejsca umożliwiające prowadzenie rozmów oraz wymiany doświadczeń.
Instytut dostępny dla wszystkich
Cały teren instytutu oraz budynek zostaną dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami poprzez instalację trzech wind oraz wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób mających trudności w poruszaniu się. Wnętrze budynku wyposażone zostanie w ujednolicony system informacji wizualnej oraz systemy bezpieczeństwa: alarmowe oraz tzw. przyzywowe – z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Szczególne uwzględnienie będą miały potrzeby osób niesłyszących i słabosłyszących: w budynku pojawią się przeszklenia w korytarzach oraz pętle indukcyjne w salach lekcyjnych, gabinetach i bibliotece. Dodatkowo, specjalnie zaplanowane ustawienie stolików w salach lekcyjnych umożliwi nieprzerwany kontakt wzrokowy z nauczycielem oraz swobodne korzystanie z ekranów multimedialnych.
Prace konserwatorskie i nowe atrakcje na terenie otaczającym budynek
Planowane są także prace konserwatorskie: odnowione zostaną balustrady i poręcze schodów, wybrane drzwi oraz posadzki w bibliotece. Na zewnątrz budynku przeprowadzone zostaną renowacje elewacji, schodów, ogrodzenia oraz rzeźb kamieniarskich na dziedzińcu.
Na obszarze przylegającym do budynku powstaną nowe chodniki, parkingi oraz plac do zajęć gimnastycznych na świeżym powietrzu. Zaplanowane zostały również m.in.: siłownia plenerowa, plac zabaw dla najmłodszych, mini miasteczko do nauki przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy rowerem, kącik geograficzny oraz obszar dedykowany do dogoterapii. Prace o wartości około 47,8 mln złotych będą prowadzone na terenie o powierzchni około 1,5 ha przez firmę Kartel SA i mają zakończyć się w ciągu 25 miesięcy.
Zabytkowy charakter budynku
Instytut Głuchoniemych został założony w roku 1817 dzięki inicjatywie ks. Jakuba Falkowskiego, polskiego duchownego i pedagoga. To najstarszy w Polsce ośrodek edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży z trudnościami w słyszeniu.
Autorem projektu modernizacji jest LEM Studio Architektoniczne z Krakowa. Z racji na zabytkowy charakter obiektu, projekt musiał uzyskać aprobatę od Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja będzie realizowana pod stałym nadzorem służb konserwatorskich.