Warszawa planuje gruntowne remonty 43 kamienic, które obecnie nie są wykorzystywane, co przyczyni się do stworzenia ponad 1000 nowych lokali mieszkalnych dla rodzin zamieszkujących miasto. Najbardziej zaawansowane prace odbywają się w przypadku 20 budynków, które w ciągu najbliższych pięciu lat mają trafić do komunalnego zasobu mieszkalnictwa.

Stolica Polski jest pełna budynków i kamienic, które wymagają modernizacji. Wspólnie z lokalnymi dzielnicami, miasto ocenia ich stan techniczny oraz właściwości prawne, by następnie podjąć decyzję o możliwościach remontu. Nowe lokale będą zasilać miejską pulę mieszkań.

„Ważne jest dla nas, aby zaniedbane i często zrujnowane budynki mogły znów służyć ludziom, szczególnie jako miejsca zamieszkania. Powolne rozwiązywanie problemów prawnych pozwala nam na stopniowe włączanie kolejnych nieruchomości do programu remontów. To skomplikowany proces, dlatego lista budynków do modernizacji jest stale otwarta.” – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

W ramach niedawno ogłoszonego programu 100 projektów na kadencję prezydenta Rafała Trzaskowskiego, remonty obejmą 20 kamienic. Są to obiekty, które już przeszły wstępną analizę i przy których rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze. Planowane jest ukończenie prac remontowych do końca 2028 roku.

W kolejnych latach liczba modernizowanych budynków ma wzrosnąć. Obecnie najwięcej nieruchomości wymagających odnowienia znajduje się na Pradze-Północ (29), a także na Pradze-Południe (4), Mokotowie (2) i w Śródmieściu (1). Szacowany koszt tych prac wynosi około 475 milionów złotych.

Obecnie trwają już prace przygotowawcze przy czterech nieruchomościach, które mają pozwolenie na budowę, natomiast pozostałe są nadal omawiane i planowane.

Najwcześniej nowy wygląd zyskają m.in. kamienice przy Stalowej 35 oficyna, Łochowskiej 15, Ząbkowskiej 19 (2 oficyny), Małej 5, Stalowej 34 i 54, Wrzesińskiej 14, Lubartowskiej 22 oraz w Śródmieściu przy ul. Solec 103 i na Mokotowie przy ul. Dolnej 35 i 37.

Program modernizacji kamienic jest jednym z najważniejszych, ale również jednym z najtrudniejszych zadań dla miasta. Dlatego lista budynków do remontu jest ciągle aktualizowana, a decyzje o kolejnych inwestycjach podejmowane są po analizie możliwości i opłacalności inwestycji.

Ostatnio na listę trafiły nowe adresy: Brzeska 11, 13 oraz Ząbkowska 12, gdzie remonty zaplanowane są do roku 2030. Ponadto, Wola przygotowuje się do utworzenia zadania obejmującego siedem nieruchomości, z których w pierwszym etapie będą realizowane trzy budynki przy ul. Brylowskiej 8A, Gibalskiego 12 i Żelaznej 43.

Remontowane kamienice są odnawiane, wyposażane w ogrzewanie miejskie i łazienki, a także dostosowywane do obecnych standardów bezpieczeństwa. Miasto aplikuje o wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Od 2018 roku miasto otrzymało już ponad 311 milionów złotych wsparcia, z czego w 2024 roku wypłacono około 110,1 miliona złotych. Dodatkowo zostały złożone wnioski na kwotę ponad 104,9 miliona złotych.

W latach 2018-2023 za około 134 miliony złotych zmodernizowano 21 budynków (346 mieszkań), które były wyłączone z użytkowania. Ponadto wykonano termomodernizację 40 budynków (828 lokali) i wyremontowano 10 566 pustostanów.