Ostatnio w Otwocku na ulicy Karczewskiej doszło do incydentu, który przypomina o istnieniu obowiązków dla pieszych. Mężczyzna w wieku 23 lat, biegnąc przez jezdnię, doprowadził do sytuacji zagrożenia. Został potrącony przez samochód i ponadto ukarany mandatem. Na szczęście, pojazd poruszał się powoli, co spowodowało, że mężczyźnie nic się nie stało. Niemniej jednak, ten przypadek powinien posłużyć jako ostrzeżenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
W poprzednim tygodniu oddział policji w Otwocku otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym przy ulicy Karczewskiej. Osobą zgłaszającą był potrącony 23-latek, który oskarżał kierowcę pojazdu o spowodowanie wypadku. Policjanci po przybyciu na miejsce zauważyli, że przejście dla pieszych jest monitorowane przez kamery. Nagranie zarejestrowane na kamerach prezentowało zupełnie inny obraz sytuacji niż ten przedstawiony przez mężczyznę.
Nagranie pokazywało 23-latka, który nagle przebiegał przez jezdnię i został potrącony przez ruszający samochód. Mężczyzna utrzymywał, że pieszemu na pasach zawsze przysługuje pierwszeństwo. Policjanci wyjaśnili mu, że pieszy nie tylko posiada prawa, ale również obowiązki. Nałożyli na niego grzywnę za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Przedstawiciele policji wykorzystali ten incydent do przypomnienia o obowiązkach pieszego. Pieszy, który wchodzi na jezdnię, ścieżkę rowerową czy torowisko powinien zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ. Wymaga to podniesionej uwagi i dotrzymania zasad bezpieczeństwa umożliwiających szybkie reagowanie na zmieniające się warunki na drodze.
Artykuł 14 Prawa o ruchu drogowym jasno reguluje, co jest zabronione dla pieszego:
– wejście na jezdnię lub ścieżkę rowerową bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem;
– zwalnianie tempa lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, ścieżkę rowerową lub torowisko;
– przebieganie przez jezdnię lub ścieżkę rowerową;
– chodzenie po torowisku;
– wejście na torowisko, gdy bariery są opuszczone lub ich opuszczanie jest w trakcie;
– przejście przez jezdnię lub ścieżkę rowerową tam, gdzie istnieje urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielająca drogę dla pieszych od jezdni czy ścieżki rowerowej;
– korzystanie z telefonu czy innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię, ścieżkę rowerową czy torowisko, co ogranicza możliwość obserwacji sytuacji.
Policja przypomina, że piesi to jedna z grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa na drodze. Warto pamiętać, że nie są chronieni karoserią samochodu i w razie kolizji są zawsze w gorszej sytuacji.