Dzięki decyzji podjętej przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku, historyczne artefakty z okresu II wojny światowej, znalezione na prywatnej nieruchomości w Dąbrówce, zostały przekazane lokalnym służbom policyjnym. Te cenne przedmioty o nieocenionej wartości naukowej i historycznej, zostały następnie przekazane do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Znalezisko składało się z kilku elementów: polskiego pistoletu VIS wyprodukowanego w 1938 roku, radzieckiego pistoletu maszynowego z 1943 roku, magazynka bębnowego pochodzącego od radzieckiego pistoletu maszynowego oraz 50 sztuk naboi, które pozostały po badaniach balistycznych. Wszystkie przedmioty zostały poddane ekspertyzie technicznej, a biegły stwierdził, że są one w pełni sprawne i nie ma żadnych śladów ich modyfikacji.

Źródłem tych niezwykłych eksponatów był żołnierz Armii Krajowej. Jego wnuk natknął się na te przedmioty przypadkiem podczas demolowania psiej budy. Mężczyzna nie posiadał odpowiedniego pozwolenia na posiadanie broni, dlatego całość kolekcji została zabezpieczona przez funkcjonariuszy policji. Teraz, dzięki ich historycznej wartości, te cenne artefakty będą mogły być podziwiane przez przyszłe pokolenia w muzeum.