Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie niedawno powiększył swoje zaplecze specjalistycznego sprzętu o przenośny sonar Aquaeye, wyposażony w sztuczną inteligencję. Szkolenie z użytkowania tego nowatorskiego urządzenia miało miejsce na terenie Portu Praskiego w stolicy. Sonar Aquaeye ma przyczynić się do efektywnego funkcjonowania służb ratowniczych, zwłaszcza podczas działań prowadzonych nad akwenami wodnymi.

W trakcie operacji poszukiwawczych przeprowadzanych przez służby ratunkowe, kluczowe znaczenie ma czas. Ta zasada jest szczególnie istotna podczas poszukiwań osób zaginionych pod powierzchnią wody, a zwłaszcza w dynamicznie zmieniających się warunkach rzek. Czynniki takie jak prąd rzeki, nieregularne dno czy przemieszczający się piasek i żwir znacznie komplikują operacje poszukiwawcze. Każda osoba tonąca, która zanurza się pod taflę wody, powinna być odnaleziona i wydobyta na powierzchnię w ciągu kilku minut. W przeciwnym razie niedotlenienie mózgu może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, często kończących się śmiercią.

Szkolenie z obsługi sonaru Aquaeye miało miejsce na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie i obejmowało zarówno teorię, jak i praktykę. Uczestniczyli w nim nie tylko funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego, ale również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej (w tym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego), Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego z Nowego Dworu Mazowieckiego, żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy i całego kraju.

Po teoretycznej części szkolenia rozpoczęto praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem sonaru Aquaeye. Służby miały możliwość przekonać się o jego skuteczności podczas działań na terenie Portu Praskiego. Sonar, analizując fale dźwiękowe wysyłane i odbierane z powrotem, był w stanie wykryć w wodzie manekin o ludzkim kształcie i określić jego odległość. Po zlokalizowaniu celu, nurkowie za pomocą radiowej komunikacji przemieszczali się w kierunku wyznaczonego punktu, aby odnaleźć manekina. Mimo słabej widoczności w zbiorniku, ciągłe skanowanie sonarem pozwoliło na monitorowanie ruchu nurków i szybsze dotarcie do celu.

Nowy sonar Aquaeye, który trafił do Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie ma wspomóc działania ratownicze nad zbiornikami wodnymi. Łatwość obsługi urządzenia powinna skrócić czas potrzebny na jego uruchomienie, a zasięg odczytu do 50 metrów sprawdzi się nawet na dużych akwenach. Jego konstrukcja umożliwia natychmiastowe przeszukiwanie obszarów wodnych, co znacznie wpłynie na skrócenie czasu wydobycia i ratowania utopionych.