Podczas okresu jesienno-zimowego, Metro Warszawskie nie tylko skupiło swoje działania na rozbudowie trasy M2 czy odnowieniu systemu oświetlenia, ale także zainicjowało serie drobnych, lecz istotnych inwestycji na rzecz zwierząt zamieszkujących teren Stacji Techniczno-Postojowej (STP) na Kabatach. M.in. kaczki, nietoperze, pszczoły i owady zapylające skorzystają na tych zmianach.

Tak samo jak ekspansja sieci metra, działania proekologiczne prowadzone przez Metro Warszawskie są niezależne od sezonu. W ostatnich dniach, na drzewach znajdujących się na terenie STP Kabaty zamontowano dziewięć nowych budek przeznaczonych dla nietoperzy. Wznoszą się one ponad cztery metry nad powierzchnią ziemi i są specjalnie przystosowane do potrzeb tych latających ssaków – ich wejście umieszczone jest w dolnej części drewnianej konstrukcji.

Nie tylko nietoperze cieszą się komfortem na Kabatach. Teren STP w dzielnicy Ursynów oferuje około 200 schronień dla ptaków oraz kilkanaście domków dla jeży. W dodatku, w okolicy oczka wodnego zbudowano schronienie dla płazów z konarów i gałęzi, które metro pozyskało podczas prac pielęgnacyjnych na terenie STP. Na środku tego oczka wodnego znajduje się duży domek dla kaczek, zbudowany przez pracowników metra. W tym roku zaobserwowano już pierwszą parę szukającą tutaj miejsca na gniazdo. Jesienne inwestycje przyniosły także dwa ule dla pszczół murarek.

Takie proekologiczne działania Metro Warszawskie prowadzi we współpracy z ekspertami od przyrody. Przykładowo, jesienią ubiegłego roku odbyły się konsultacje, które pomogły wprowadzić usprawnienia w istniejących rozwiązaniach ekologicznych na Kabatach.

Do tej pory na terenie STP Kabaty stworzono kilka łąk kwietnych oraz strefy nieskoszonej trawy wokół oczka wodnego. Ponadto wyznaczono duże obszary zieleni, które w tym roku zostaną wyłączone z koszenia, co na pewno ucieszy owady poszukujące miejsc do bytowania.

Oprócz działań stricte ekologicznych, Metro Warszawskie dba także o estetykę terenów. W tym roku oczekuje się bujnego rozwoju pnączy, które pracownicy metra posadzili przy altanach na śmieci.