Na początku maja czekają nas obfite obchody rożnego rodzaju. Wśród najważniejszych świąt mamy Święto Państwowe 1 Maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej czy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji w Warszawie odbędą się liczne uroczystości, przemarsze oraz imprezy towarzyszące. To wszystko powoduje konieczność zmienienia na ten czas organizacji ruchu drogowego, o czym zdecydują odpowiedni funkcjonariusze.

W planach są również celebrowanie 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Istotnym elementem będą koncerty oraz wydarzenia sportowe. Każde z tych wydarzeń wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego przygotowania przez służby porządkowe.

Uroczystości rozpoczynają się już w środę 1 maja, gdzie od godziny 11:00 do 17:00 odbędzie się zgromadzenie przed Pałacem Kultury i Nauki. Następnie uczestnicy przechodzą ulicami Świętokrzyską i Kopernika pod siedzibę OPZZ. Tego samego dnia, ale o 11:00 rozpocznie się kolejne zgromadzenie z przemarszem, które zakończy się o godzinie 15:00 na placu Grzybowskim. Zgromadzenia te będą skutkowały wyłączeniem ruchu na wybranych ulicach.

2 maja odbędzie się uroczystość podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W związku z tym od godziny 9:00 wyłączone zostaną miejsca postojowe po obu stronach ulicy Podwale, aż do piątkowego końca uroczystości.

3 maja to centralne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym i placu Piłsudskiego. Cały piątek to czas, kiedy wyłączone będą miejsca postojowe na ulicy Królewskiej oraz parking na placu Teatralnym. Od godziny 12:00 do 12:30 zamknięty dla ruchu zostanie również plac Piłsudskiego.

4 maja to obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka na Pradze-Północ. Rozpoczną się one o godzinie 7:30 pielgrzymką ze strażnicy przy Marcinkowskiego 2, a zakończą przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Centralne Obchody Dnia Strażaka odbędą się na placu Piłsudskiego, gdzie przed ich rozpoczęciem i po zakończeniu przemaszerują strażackie pododdziały ulicą Wierzbową.

Przez cały majowy weekend, w miejscach utrudnień w ruchu drogowym, autobusy i tramwaje Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na najbliższe przejezdne ulice. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.