Prace modernizacyjne kina Tęcza są obecnie w toku, z myślą o stworzeniu nowoczesnej sali kinowej, która jednocześnie będzie przestrzenią na organizowanie różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Po zakończonym remoncie, kino stanie się domem dla Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – miejsca znanego z promowania kultury filmowej na szczeblu miejskim.

Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podkreśla rolę Kina Tęcza jako unikalnego punktu na kulturalnym terytorium miasta i wyraża satysfakcję z płynnego przebiegu prac remontowych. Od lat budynek służył wielu celom, ale teraz, dzięki porozumieniu między miastem i spółdzielnią mieszkaniową, która przekazała budynek do użytkowania publicznego, stanie się on centrum kulturalnym odwołującym się do swojej tradycji i otwartym dla lokalnej społeczności. Planowane jest organizowanie koncertów, performansów, wystaw i spotkań, a takze seanse kinowe i edukacja filmowa. Machnowska-Góra uważa, że obiekt stanie się centrum kultury filmowej dla całego miasta, a nie tylko dla jednej dzielnicy.

Modernizacja Kina Tęcza to kompleksowy proces, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Większość prac rozbiórkowych została już wykonana, teraz trwają prace konstrukcyjne i wzmacnianie fundamentów budynku. W najbliższych miesiącach planowane jest wykonanie nowego dachu, rozpoczęcie prac przy zewnętrznych elewacjach oraz przebudowa stropów i ścian wewnętrznych obiektu.

Przy ulicy Suzina 6 powstanie wyjątkowe miejsce filmowe, które połączy nowoczesność z tradycją. Będzie to kino z pełnym wyposażeniem cyfrowym, sala na 145 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Kino Tęcza będzie również wyposażone w projektory na taśmę 35 mm. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie wykorzystywał energooszczędne technologie.

Dziedziniec utrzyma swoją dotychczasową funkcję jako miejsce spotkań sąsiedzkich, warsztatów dla dzieci, wystaw czy pokazów plenerowych w otoczeniu zieleni. Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodych Widzów LET’S DOC, organizowany przez CKF, przeniesie się również na Suzina. Zamiarem jest przekształcenie Tęczy w kulturalne centrum Żoliborza, które przyciągnie różnorodne grupy mieszkańców Warszawy.

Kino Tęcza ma swoje korzenie w roku 1929, kiedy to powstało jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Po wielu latach działania jako kino, w grudniu 2020 roku miasto stołeczne Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do jego dalszych losów. Decyzją było odnowienie kina Tęcza i umożliwienie CKF zorganizowania tam swojej siedziby.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to miejska instytucja kultury, która została założona w maju 2019 roku. Zadaniem Centrum jest popularyzowanie wiedzy o filmie oraz organizowanie działań kulturalnych i edukacyjnych, takich jak projekcje filmowe, dyskusje, koncerty czy warsztaty dla dzieci i młodzieży.