Decyzją podjętą przez radnych stolicy 13 marca, dodatkowe fundusze zostały zabezpieczone na cel wykupu gruntów niezbędnych do budowy trasy tramwajowej prowadzącej na Gocław. To posunięcie umożliwiło Tramwajom Warszawskim ogłoszenie postępowania przetargowego dotyczącego opracowania dokumentacji wykonawczej oraz uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych.

Warszawa konsekwentnie dąży do rozwoju transportu szynowego, który charakteryzuje się bezpieczeństwem, wygodą i ekologicznym aspektem. Oprócz rozbudowy sieci metra, miasto angażuje się również w projektowanie i budowę nowych tras tramwajowych. Jak mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, poprawa sytuacji budżetowej miasta pozwoliła na rozpoczęcie kolejnej oczekiwanej inwestycji – tramwaju na Gocław.

Plany zakładają, że projektowana trasa tramwajowa na Gocław będzie miała długość około 3,6 km i zapewni komunikację szynową dla 60-tysięcznego osiedla Gocław. Całkowity czas przejazdu tramwajem od pętli na Gocławiu do stacji metra Centrum będzie wynosił około 20 minut.

Projekty budowlane nowej trasy są już dostępne dla Tramwajów Warszawskich, a radni niedawno przegłosowali poprawkę budżetową zgłoszoną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, dzięki której na pozyskanie gruntów do realizacji trasy tramwajowej na Gocław przeznaczono 108 mln zł. Obecnie planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na opracowanie projektów wykonawczych oraz korektę i aktualizację posiadanej dokumentacji.

Zakłada się, że w 2026 r. Tramwaje Warszawskie uzyskają decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej i złożą wnioski o decyzje umożliwiające rozpoczęcie i realizację robót budowlanych. Planowane jest to na 2027 rok, kiedy również po zabezpieczeniu środków finansowych możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę nowej trasy.

Nowa trasa tramwajowa ma prowadzić od istniejącej trasy w al. Waszyngtona w rejonie Kanału Wystawowego, a następnie wzdłuż Kanału Wystawowego, wiaduktem nad al. Stanów Zjednoczonych i przez tzw. Trasę Tysiąclecia. Trasa będzie kontynuowana w ciągu ul. Bora-Komorowskiego do pętli tramwajowo-autobusowej Gocław.

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie sześciu zespołów przystankowych z 14 nowymi platformami, mostu tramwajowo-pieszo-rowerowego nad Kanałem Wystawowym, trzech kładek pieszo-rowerowych nad Kanałem Wystawowym oraz wiaduktu nad obniżoną do poziomu -1 al. Stanów Zjednoczonych (Trasa Łazienkowska).

Zielony aspekt inwestycji jest również istotny. Planowane jest nasadzenie co najmniej 320 drzew, około 7000 krzewów ozdobnych oraz 6660 sztuk bylin. Około 2,6 km nowej trasy ma stanowić zielone torowisko.

Prace przygotowawcze do realizacji trasy tramwajowej są koordynowane z innymi miejskimi inwestycjami, takimi jak przebudowa trasy tramwajowej w al. Waszyngtona czy budowa linii metra M3 Stadion Narodowy – Gocław. Punkt styku metra i tramwaju znajduje się na skrzyżowaniu ulic gen. Fieldorfa „Nila” i gen. Bora-Komorowskiego (stacja E06 Gocław).

Tramwaje Warszawskie są również w trakcie przygotowań do budowy innych tras, w tym trasy prowadzącej na Zieloną Białołękę. Wykonawca obecnie analizuje trzy warianty obsługi komunikacyjnej połączenia dzielnicy Białołęki ze stacją metra Kondratowicza. Po wyborze ostatecznego rozwiązania zostanie opracowana szczegółowa dokumentacja projektowa.