Dziś wieczorem poznamy zwycięzców najważniejszej polskiej nagrody filmowej – Orłów 2023. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Warszawie i będzie transmitowana na żywo w telewizji.

Jakie filmy i twórcy mają szansę na zwycięstwo?

Orły 2023

W kategorii najlepszego filmu mają szansę na nagrodę „Leave No Traces” i „Zieja”. Pierwszy to film Bartosza Konopki, opowiadający historię młodej kobiety, która próbuje odnaleźć swoją tożsamość w świecie, w którym nic nie jest pewne. Drugi to film Łukasza Grzegorzka, opowiadający historię ks. Ignacego Skorupki – postaci, która odegrała ważną rolę w dziejach niepodległej Polski.

W kategorii najlepszego reżysera nominowani są Bartosz Konopka za „Leave No Traces”, Łukasz Grzegorzek za „Zieja”, Jan Komasa za „Miasto 44” oraz Jan P. Matuszyński za „Magnesia”. Każdy z tych reżyserów stworzył film, który wyróżnia się na tle innych produkcji polskich.

Wśród nominowanych w innych kategoriach znajdują się m.in. najlepsza aktorka – nominowane są m.in. Kinga Preis za rolę w „Diagnozie”, Magdalena Boczarska za rolę w „Żylecie” oraz Olga Bołądź za rolę w „Bolku i Lolku na Dzikim Zachodzie” – oraz najlepszy aktor, wśród którego znajdują się m.in. Jakub Gierszał za rolę w „Jestem Mordechajem”, Bartłomiej Topa za rolę w „Zieji” oraz Antoni Królikowski za rolę w „Klubie Włóczykijów”.

Orły to najważniejsza polska nagroda filmowa, która przyznawana jest co roku przez Polską Akademię Filmową. Wyróżnia najlepsze polskie filmy oraz twórców i jest nazywana „polskimi Oscarami”.

W trakcie ceremonii zostaną ogłoszone laureaci nagród w dziesięciu kategoriach, w tym najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka i najlepszy aktor. Oryły mają na celu uhonorowanie najlepszych polskich produkcji filmowych oraz docenienie wysiłku twórców, aktorów i innych osób zaangażowanych w proces powstawania filmów.

Wśród nominowanych filmów znalazły się między innymi „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika oraz „Zabawa, zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej. W kategorii najlepszy aktor nominowani zostali między innymi Jacek Koman za rolę w filmie „Mama” oraz Mateusz Więcławek za rolę w filmie „Supernova”, natomiast w kategorii najlepsza aktorka nominacje otrzymały między innymi Katarzyna Figura za rolę w filmie „Siostry” oraz Olga Bołądź za rolę w filmie „Zieja”.

Podczas gali zostaną także przyznane specjalne wyróżnienia, w tym Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Nagroda Publiczności, którą wybiorą widzowie poprzez głosowanie online.

Podsumowanie artykułu o Orłach 2023

Oryły są ważnym wydarzeniem dla polskiego świata filmowego i stanowią okazję do uhonorowania najlepszych produkcji oraz promocji polskiej sztuki filmowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Tegoroczna gala będzie transmitowana na żywo w telewizji oraz online i z pewnością przyciągnie uwagę miłośników kina z całego kraju.