W najbliższych miesiącach letnich, stolica Polski zapełni się mnogością wydarzeń kulturalnych. Organizowane i wspierane finansowo przez m.st. Warszawę propozycje na lipiec i sierpień obejmują między innymi wystawy, koncerty, pokazy filmowe czy spektakle teatralne.
Zaczynając od muzyki, do 27 lipca na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Pawilonie Koncertowym codziennie trwa Festiwal Ogrody Muzyczne. Jest to wydarzenie o długiej tradycji, realizowane już od 2001 roku. Na program festiwalu składają się nie tylko koncerty na żywo, ale także retransmisje oper i baletów z prestiżowych teatrów i festiwali muzycznych oraz filmy muzyczne i sfilmowane koncerty.
Również na uwagę zasługuje II Festiwal Paderewski na Ujazdowie, który ma na celu przybliżenie twórczości Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Cykl koncertów odbywa się przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim do 7 września, każdego soboty o godzinie 16:00.
Wśród atrakcji wystawowych, Dom Spotkań z Historią proponuje ekspozycję pt. „Latając nad Warszawą. Fotografie Zbyszka Siemaszki z lat 60. i 70”. Prezentuje ona niewidziane wcześniej lotnicze zdjęcia stolicy z artystycznego dorobku fotografa. Wystawa otwarta jest do 23 lipca na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Muzeum Warszawy zaprasza natomiast na otwarcie wystawy i prezentację książki „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania” w dniu 30 lipca. Ekspozycja obejmuje najcenniejsze fotograficzne zbiory związane z Powstaniem Warszawskim, przedstawiające m.in. reporterskie zdjęcia Brauna realizowane we współpracy z Bertą Weissberger. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających aż do 29 grudnia 2024 roku.
Zachęcamy także do odwiedzenia Teatru Druga Strefa, który prezentuje spektakle polskich artystów mieszkających za granicą w ramach 6. edycji cyklu #PolacyPolkiRobiąTeatr. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie teatru.
Z myślą o amatorach kinematografii w wakacyjne wtorki i czwartki, na dziedzińcu kina Tęcza przy ul. Suzina 6, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy organizuje bezpłatne pokazy filmów w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza!”. Start projekcji o godzinie 21:00.
Wciąż trwa też III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przez dziewięć kolejnych środowych wieczorów, widzowie mogą oglądać produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu czy Indii na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11.
Tuż przed Pałacem Kultury i Nauki odbywają się letnie seanse Kinoteki – „W Stronę Zachodzącego Słońca”. Pokazy te odbywają się we wtorki, czwartki i soboty aż do 7 września. Rozpoczynają się one po zachodzie słońca.
Lato to również szereg atrakcyjnych wydarzeń plenerowych. Wśród nich znalazły się m.in.: festiwal Jazz na Starówce, spektakle Teatru Polonia i Och Teatru na placu Konstytucji i przy ulicy Grójeckiej 65, słynne potańcówki Sinfonia Varsovia na Grochowskiej czy 71. urodziny Starówki organizowane przez Muzeum Warszawy.
W okresie wakacyjnym kultura zagosci również na prawym brzegu Wisły. Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi można posłuchać koncertów znanych artystów, w tym: Justyny Jary i Aleganckiej Kapeli Warszawskie Piosenki, Doris Retro Band Czessband z towarzyszeniem Cała Praga Śpiewa oraz Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma wiele do zaoferowania w lipcu i sierpniu. W ramach cyklu POLIN na Łące odbędą się zajęcia dla dzieci i seniorów, spacery, rajdy rowerowe, potańcówka czy pokazy filmów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Muzeum POLIN.