W stolicy Polski, konkretnie na Starych Powązkach spotkały się liczne osoby z różnych środowisk, aby wspólnie uczcić pamięć Jana Nowaka-Jeziorańskiego – wybitnego polityka i dziennikarza. Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele rządu miasta Warszawy, delegacje instytucji państwowych, samorządowcy, dyplomaci, uczniowie stołecznych szkół oraz najbliższa rodzina zmarłego. Wszyscy zebrali się, aby uczcić 20. rocznicę jego odejścia.

Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, wyraziła swoje podziękowania dla zgromadzonych i podkreśliła znaczenie Jan Nowaka-Jeziorańskiego dla dziejów Polski XX wieku. Zwróciła uwagę na jego edukację i poświęcenie, walkę o niepodległość kraju oraz zabieganie o członkostwo Polski w NATO i Unii Europejskiej.

Jan Nowak-Jeziorański, urodzony 2 października 1914 roku, to postać wielowymiarowa. Zasłynął nie tylko jako polityk i dziennikarz, ale także jako społecznik, podporucznik Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej, kurier Polskiego Państwa Podziemnego i emisariusz łączący okupowaną Warszawę z rządem RP na uchodźstwie. Współpracował z amerykańską Radą Bezpieczeństwa Narodowego a przez to nawiązał kontakty z prezydentami USA – J. Carterem, R. Reaganem, G. Bushem i B. Clintonem. Był znakomitym lobbystą – 30 kwietnia 1998 r., kiedy senatorowie USA zadecydowali o przyjęciu Polski do NATO, nazwał ten moment najszczęśliwszym dniem swojego życia. Zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie.

Jacek Taylor, bliski przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego, podkreślił jak ważna była dla niego idea służby dla polskiej niepodległości. To właśnie ta idea była źródłem jego szczęścia i motivacji.