28 listopada, w czwartkowym zgromadzeniu, radni miasta stołecznego Warszawy przyjęli pięć nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dwie z nich dotyczą Śródmieścia i Białołęki a jeden Włoch. Te plany mają na celu ochronę i uporządkowanie historycznych obszarów w centrum miasta oraz zrównoważony rozwój terenów na obrzeżach miasta.
Zastępczyni prezydenta Warszawy, Renata Kaznowska, wyraziła swoje zadowolenie z nowych planów dla tak ważnych fragmentów stolicy. Jej zdaniem każdy nowy plan miejski to krok ku lepszemu budowaniu ładu przestrzennego w mieście. Z kolei Ewa Janczar, Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy dodaje konsekwencyjnie pracują nad polityką przestrzenną Warszawy.
Białołęka jest jednym z obszarów objętych nowym planem, konkretnie chodzi o rejon Brzezin. Plan ten jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców południowo-wschodniej części Białołęki. Obszar o powierzchni około 177 hektarów, ograniczany Kanałem Bródnowskim, Trasą Toruńską oraz Rowem Brzezińskim, dominuje zabudową jednorodzinną i usługową. Celem planu jest ustalenie przeznaczenia terenów, ochrona przed zbyt intensywną zabudową wielorodzinną i określenie sposobów zagospodarowania i zabudowy dla osiedli mieszkaniowych.
Kolejny plan dotyczy Białołęki, ale tym razem rejonu Wiśniewo w okolicach ulicy Fleminga. Plan ten obejmuje obszar o powierzchni około 21 hektarów, ograniczony przez ulice: Sąsiedzka, Fleminga, Powałów oraz Modlińska. Głównym celem planu jest uporządkowanie zasad zagospodarowania terenu i możliwości wprowadzenia nowej zabudowy.
Na przyjętych planach skorzystają również mieszkańcy Włoch. Tym razem chodzi o obszar Opacz w zachodniej części dzielnicy. Obszar ten ma powierzchnię około 145,7 ha i przeważnie obejmuje zabudowę usługową, handlową, logistyczną i magazynową oraz zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Plan ma na celu regulację ukształtowania przestrzeni wjazdowej do miasta przy alei Krakowskiej.
Wśród nowych planów znajduje się również Śródmieście, konkretnie okolice Ogrodu Krasińskich. Plan ten obejmuje północną część Śródmieścia i ma powierzchnię 47,06 ha. Głównym celem jest ochrona zabytków oraz układów historycznych i zieleni miejskiej.
Ostatni z przyjętych planów dotyczy rejonu Mariensztatu w Śródmieściu, który ma powierzchnię 32,3 ha. Ten obszar znajduje się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Celem nowego planu jest ochrona i wyeksponowanie wartości historycznie ukształtowanego układu urbanistycznego oraz zabytkowej zabudowy.
Podczas listopadowej sesji radnych miasta stołecznego Warszawy podjęto również decyzję o rozpoczęciu prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kłobuckiej oraz o przystąpieniu do sporządzenia planu dla tej samej ulicy, ale w części wschodniej. Aktualnie trwają konsultacje społeczne dotyczące jednego planu na etapie wyłożenia do publicznego wglądu, a także są zbierane wnioski do czterech planów miejscowych.