Od ostatniego wtorku, siły porządkowe z Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową i Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, prowadziły działania pod kryptonimem „CICHE MIASTO II”. Intencją policyjnej akcji było ograniczenie nieodpowiednich zachowań na drogach, takich jak nadmierny hałas generowany przez pojazdy i agresywne postawy na drodze wobec innych uczestników ruchu.

Zgodnie z wymogami art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy pojazd biorący udział w ruchu drogowym powinien spełniać określone normy techniczne, w tym dotyczące ochrony środowiska. Pojazd powinien być skonstruowany, wyposażony i utrzymany w taki sposób, aby jego użytkowanie nie przeszkadzało w spokoju publicznym.

Odpowiedzialność za utrzymanie pojazdu w stanie technicznym spełniającym określone przepisami prawo wymogi, nie leży jedynie na producentach, ale również na podmiotach zajmujących się tuningiem samochodów. Policjanci podczas prowadzonych działań skoncentrowali się głównie na obserwacji i kontrolach w centrum Warszawy, ale także w innych dzielnicach, gdzie dochodziło do przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu przez pojazdy.

Policyjni funkcjonariusze korzystali z oznakowanych i nieoznakowanych pojazdów wyposażonych w wideo rejestratory oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe (SONOMETRY), które umożliwiły pomiar poziomu emitowanego hałasu. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzali także badanie przepuszczalności światła szyb w samochodach.

Działania policyjne skierowane były na monitorowanie ciągów komunikacyjnych i reagowanie na przekroczenia dopuszczalnych prędkości oraz inne wykroczenia stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku na drogach. Policjanci sprawdzali pojazdy pod kątem stanu technicznego, a także stosowali sankcje prawne wobec kierowców, których auta zakłócały ciszę publiczną poprzez generowanie nadmiernego hałasu. Przeprowadzane były również szczegółowe kontrole kierujących pod kątem posiadanych uprawnień, stanu trzeźwości oraz kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających.

Podsumowując, w ramach działań prewencyjno-kontrolnych od wtorku do piątku, policjanci przeprowadzili 259 kontroli pojazdów (w tym 16 motocykli), nałożyli 238 mandatów karnych, przeprowadzili 33 badania sonometrem, zatrzymali 46 dowodów rejestracyjnych i 13 praw jazdy. Wysłano również dwa wnioski o ukaranie, a dwie osoby zostały zatrzymane.