Ze szczególną atmosferą oczekiwania wiąże się ustalona na 25 października 2024 roku data, kiedy to nastąpi oficjalne otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy Polski, Warszawie. Twórcą projektu budynku zlokalizowanego przy placu Defilad jest Thomas Phifer. Nowa siedziba ma być miejscem tętniącym sztuką i skupiającym różnorodne formy spotkań. W programie otwarcia przewidziane są wystawy artystyczne, koncerty, performanse, maraton filmowy, parada oraz wykłady i spacery o charakterze architektonicznym.
Z ogromną ekscytacją na otwarcie nowej siedziby muzeum zaprasza Rafał Trzaskowski, prezydent miasta Warszawy. Przy placu Defilad trwa ostatni etap prac remontowych, obejmujący montaż oświetlenia i wylewanie posadzek, a już za kilka miesięcy, dokładnie 25 października, sztuka zapełni wnętrza tego niezwykłego budynku. Wśród twórców eksponowanych dzieł znajdą się takie nazwiska jak Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz i Edward Dwurnik.
Na pierwszy weekend oraz początkowe tygodnie działalności nowego muzeum zaplanowano prezentacje rzeźb i instalacji dużej skali. Ich autorkami są między innymi Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña oraz Sandra Mujinga. Dzięki eksponowaniu ich dzieł w konkretnych galeriach możliwe będzie podkreślenie wartości architektonicznych nowego gmachu. Thomas Phifer, twórca projektu budynku, opowie o nich podczas uroczystości otwarcia.
Jak podkreśla Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, po wielu latach trudu ze strony zespołu muzeum oraz wielu innych osób i środowisk nastąpiło szczęśliwe zakończenie prac. Nowy gmach MSN stanie się miejscem otwartym dla publiczności, gdzie w przestrzeni funkcjonalnej architektury i wspaniałych galerii wystaw czasowych będzie możliwe spotkanie i debata na tle międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej, zlokalizowanej w centrum Warszawy.
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, w tym ponad 4 tys. m2 przestrzeni ekspozycyjnej. Znajduje się ona na pierwszym i drugim piętrze budynku, gdzie zaprojektowano także pomieszczenia z panoramicznymi oknami, z widokiem na ulicę Marszałkowską oraz południową część placu Defilad. Jak dowiadujemy się od Thomasa Phifera, charakterystycznym elementem nowego gmachu jest przestronna klatka schodowa.
Nowy gmach muzeum ma być miejscem otwartym i dostępnym dla wszystkich, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz środowiska twórcze. Zlokalizowany w centrum miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, będzie oferować publiczności wiele możliwości spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w różnorodnych zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów. Budowę muzeum sfinansowało miasto stołeczne Warszawa, a za jego wykonanie odpowiada WARBUD S.A. Projekt jest dziełem nowojorskiej firmy architektonicznej Thomas Phifer and Partners stworzonym we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o.
O potencjale społecznym nowej siedziby MSN przekonać będzie można się już w pierwszych tygodniach po otwarciu. Zielone forum i bezpośrednio z nim połączony przeszklony parter muzeum, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, staną się miejscem realizacji 16. edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Festiwal ten co roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską.
Ostatnia wystawa przed przenosinami do nowego gmachu MSN zaplanowana jest do otwarcia 5 kwietnia w Muzeum nad Wisłą. Nazwa tej wystawy to „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” i powstaje ona we współpracy ze spadkobiercami artystki oraz lwowskim Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego.