Prokurator Szymon Banna, rzeczoznawca Prokuratury Okręgowej, podał do wiadomości publicznej, że trzynastka mężczyzn została zatrzymana w wyniku śledztwa prowadzonego przez prokuraturę stolicy Polski. Powodem ich aresztowania są oskarżenia o kradzież samochodów na terenie Warszawy i pobliskich obszarów. W sumie, nałożono na nich 129 zarzutów.

Działania policyjne obejmowały przeszukanie miejsc, w których przebywali podejrzani. W trakcie tych operacji, funkcjonariusze zabezpieczyli kwotę przekraczającą 300 tysięcy złotych, dodatkowo dolary amerykańskie i dirhamy. Zabezpieczono też kilka samochodów, które zawierały części pochodzące od innych skradzionych pojazdów, oraz sprzęt wykorzystywany do przeprowadzania kradzieży poprzez włamanie.

Prokurator postawił grupie mężczyzn w sumie 129 zarzutów obejmujących dokonywanie kradzieży z włamaniem do samochodów oraz paserstwo samochodów i ich części. „Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, prokurator nałożył na siedmiu z podejrzanych dozór policji i poręczenia majątkowe. Natomiast w przypadku pozostałej szóstki podejrzanych, zwrócono się z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Sąd zgodził się z wnioskami prokuratora, wskazując, że zgromadzone dowody w tej fazie śledztwa sugerują duże prawdopodobieństwo popełnienia przez nich zarzucanych czynów” – przekazał prok. Banna.

W operacji zatrzymania podejrzanych uczestniczyli funkcjonariusze wydziału ds. zwalczania przestępczości samochodowej, kontrterroryści z BOA i funkcjonariusze Straży Granicznej z centralnej komendy oraz oddziałów Nadbużańskiego, Morskiego i Warmińsko-Mazurskiego.