Krajowa 10. edycja Nocy Bibliotek oficjalnie rozpoczyna się dzisiaj wieczorem. Wydarzenie to odbędzie się w tysiącach miejsc na terenie całego kraju, a jego celem jest pokazanie jak literatura potrafi wspierać oraz podkreślenie znaczenia lokalnych społeczności. W ramach tegorocznej edycji, pod hasłem „Moc bibliotek”, zamierza się również pomóc placówkom, które ucierpiały w wyniku powodzi.
Noc Bibliotek jest uznawana za wielkie święto czytania i bibliotek. Jest to krajowa inicjatywa, mająca na celu promowanie korzystania z zasobów biblioteki jako z instytucji kultury najbardziej otwartej i dostępnej. W ramach tej akcji będzie można m.in. uczestniczyć w ogólnopolskim flircie literackim, tańczyć do rytmu literackiej muzyki lub posłuchać koncertu Stanisława Sojki. Organizator imprezy, Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ten nietypowy sposób chce zachęcić do czytania książek, odwiedzania lokalnych bibliotek i korzystania z ich bezpłatnych zasobów oraz przyjaznych przestrzeni.
W tym roku Noc Bibliotek będzie szczególna – jest dedykowana placówkom, które ucierpiały podczas powodzi. Akcja „PoMoc bibliotek! Podziel się książkami i odbuduj biblioteki po powodzi” ma na celu pomóc tym placówkom. Wystarczy przynieść przeczytane książki do najbliższej biblioteki w nocy 11 października. Najbardziej poszukiwane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy oraz lektury szkolne. Część książek zostanie włączona do zbiorów bibliotek, a reszta trafi na specjalne półki, które będą służyć jako wsparcie dla bibliotek zniszczonych przez powódź.
Jeśli nie mamy możliwości przekazać książek, ale chcemy pomóc, wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę biorącą udział w akcji i wybrać książkę z półki „PoMoc”, za którą przekażemy darowiznę na rzecz wybranej biblioteki.
W Nocy Bibliotek uczestniczą wszystkie rodzaje bibliotek: publiczne, szkolne, uniwersyteckie, różnego rodzaju instytucje i organizacje – od tych najstarszych, skupiających skarby literatury, po społeczne biblioteki.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z wielu atrakcji czytelniczych, takich jak flirty literackie z cytatami mistrzów słowa, silent disco z muzyką odpowiednią do różnych gatunków literackich, seanse filmowe ekranizacji literackich, nocny dyżur książkowy czy maraton czytania.
Uroczyste otwarcie wydarzenia odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Narodowej Biblioteki, gdzie przechowywane są rękopisy najważniejszych dzieł polskiej literatury. Po raz pierwszy w historii miejsce to zostanie otwarte dla publiczności. Podczas otwarcia odbędzie się koncert Stanisława Soyki, a na zakończenie zaplanowano silent disco w podziemiach pałacu.
Te wydarzenia będą transmitowane do bibliotek uczestniczących w akcji na terenie całej Polski.
Ponadto, październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Wszystkie biblioteki szkolne są zachęcane do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku szkolnego poprzez organizację imprezy literackiej, która pokazuje, jak interesującym, przyjaznym i otwartym dla wszystkich uczniów miejscem może być biblioteka – mówi Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.