Proces naprawy i odnawiania Pomnika Powstania Warszawskiego, położonego na warszawskim placu Krasińskich, został pomyślnie zakończony. W trakcie tych prac, dokonano poprawek estetycznych elementów betonowych, zabezpieczono schody impregnacją oraz odrestaurowano niektóre fragmenty wykonane z brązu. Co najważniejsze, wszystkie te działania ukończono przed planowanym terminem. Już w najbliższą środę, przed odnowionym pomnikiem, odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pomnik Powstania Warszawskiego, to dzieło dwóch artystów, Wincentego Kućmy i Jacka Budyna. Jest on jednym z najbardziej znaczących monumentów stolicy. Każdego 31 lipca odbywają się przy nim uroczystości upamiętniające sierpniowy zryw powstańczy. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia, co nadaje temu wydarzeniu szczególny charakter. Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy, wyraziła zadowolenie, że pomnik jest już odrestaurowany i zabezpieczony, a wszystkie prace zostały zakończone przed zaplanowanym terminem.

W ostatnim czasie Pomnik Powstania Warszawskiego wymagał pilnej renowacji. Prace remontowe były przeprowadzane stopniowo. Pierwsze etapy prac polegały na odnawianiu kamiennych bloków w celu przywrócenia ich estetycznego wyglądu. Następnie dokonano impregnacji schodów, a na końcu poddano renowacji elementy z brązu.

Historia Pomnika Powstania Warszawskiego datuje się na lata 60. i 80. XX wieku. W latach 60., powstańcy warszawscy mieli nadzieję na jego wzniesienie. Zorganizowana została specjalna zbiórka, która pozwoliła zgromadzić fundusze na budowę. Jednak z powodu decyzji politycznych, monument nie powstał wówczas (w to miejsce postawiono Nike). Monument dedykowany wyłącznie Powstaniu Warszawskiemu odsłonięto dopiero w 1989 roku. Jego budowa opierała się na jednym z trzech projektów, które zostały wysłane na konkurs ogłoszony w grudniu 1984 roku przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.