Od 4 lipca br., stolica Polski, Warszawa, rozpoczyna proces kształtowania swojego przyszłego oblicza na najbliższe 20 lat. Prace skupiają się na przygotowaniu dwóch kluczowych dokumentów: strategii rozwoju Warszawa 2040+ i planu ogólnym. Mieszkańcy miasta mają możliwość aktywnego udziału w tym procesie poprzez wyrażanie swoich opinii i sugestii na temat tych dokumentów przez cały wrzesień.
Strategia Warszawa 2040+ oraz plan ogólny mają na celu określenie ścieżki rozwoju stolicy na co najmniej dwa następne dziesięciolecia. Te dokumenty mają zastąpić aktualnie obowiązującą strategię #Warszawa2030, jak również Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Zdaniem Renaty Kaznowskiej, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, wszyscy, którzy są zainteresowani rozwojem miasta powinni zaangażować się w proces tworzenia tych istotnych dokumentów. Do końca września mieszkańcy będą mieli możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej priorytetów rozwoju Warszawy oraz zgłaszania wniosków do planu ogólnego. Dodatkowo, 4 września odbędzie się spotkanie informacyjne w Centrum Nauki Kopernik, gdzie będzie można porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia dokumentów.
Chcąc aktywnie uczestniczyć w procesie kształtowania przyszłości Warszawy, między 4 a 30 września, mieszkańcy mogą przyjść na spotkanie informacyjne w Centrum Nauki Kopernik, wypełnić ankietę dotyczącą priorytetów rozwoju miasta lub zgłosić wniosek do planu ogólnego. Wydarzenie będzie na bieżąco relacjonowane na kanale YouTube m.st. Warszawy.
W grudniu 2024 roku, miasto zamierza podzielić się z mieszkańcami założeniami programowymi do strategii, które będą przedstawiały orientacyjny zakres celów i model struktury funkcjonalno-przestrzennej. Propozycje te będą wynikały z wniosków z diagnozy, oceny obecnej strategii, wyników ankiety przeprowadzonej we wrześniu oraz zobowiązań nadrzędnych. We wrześniu 2025 roku zaplanowano konsultacje społeczne projektów nowej strategii i planu ogólnego.
Za cały proces odpowiedzialne są dwa biura – Strategii i Analiz oraz Architektury i Planowania Przestrzennego – które ściśle ze sobą współpracują. Mimo że prace dotyczą dwóch dokumentów, dla pracowników urzędu jest to jeden kompleksowy proces przygotowania polityki rozwoju miasta.