Powszechną przyczyną pożarów terenów zielonych są ludzkie działania, takie jak nieuważne obchodzenie się z ogniem, pozostawianie niedopałków papierosów czy też wypalanie traw. Te czynniki, połączone z suchym podłożem na łąkach, polach czy lasach, prowadzą do wybuchu pożarów. W jednym z takich przypadków aktywnie uczestniczyli funkcjonariusze Komisariatu Policji w Górze Kalwarii, gasząc ogień, który rozpoczynał się przybliżać do budynków mieszkalnych. W takiej sytuacji każda minuta jest cenna.
Dochodzące co roku wiosną pożary traw spowodowane są błędnymi działaniami ludzi. Takie pożary niszczą naturę i stwarzają duże zagrożenie z uwagi na ich nieprzewidywalność i szybkość rozprzestrzeniania się. Wznoszą one realne zagrożenie dla ludzi, ich domów oraz zwierząt zamieszkujących te obszary.
W sobotę, 22 marca 2025 roku, stróże prawa z Komisariatu Policji w Górze Kalwarii zostali wezwani do ugaszenia pożaru w miejscowości Wincentowo. Po przyjeździe na miejsce zauważyli, że ogień rozprzestrzenia się na łąkach, podsycony przez silny wiatr, a w pobliżu znajduje się las i zabudowania. Policjanci natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej, jednocześnie informując o sytuacji dyżurnego z jednostki piaseczyńskiej. Dzięki decyzyjnej reakcji strażaków i policjantów pożar nie poszerzył swojego zasięgu i został opanowany. W wyniku tego incydentu nie odnotowano żadnych ofiar, jednak przyroda poniosła straty.
Proceder wypalania traw jest szczególnie nasilony w okresie wiosennym i niesie ze sobą duże ryzyko. Ogień jest nieobliczalny i nigdy nie możemy mieć pewności, że jesteśmy w stanie go zapanować. Zdarza się, że przez moment nieuwagi, silny podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu, mały ogień może przerodzić się w dużą pożogę. Dodatkowo, dym pochodzący z pożaru może utrudniać widoczność kierowcom na drogach, co stanowi dodatkowe zagrożenie.
Wypalanie traw ma także duży wpływ na ekosystem. Ogień niszczy domy dzikich zwierząt, takich jak jeże, zające czy kuropatwy. Ponadto, „wypaleniska” stają się jałowe, co dodatkowo wpływa na stan środowiska naturalnego. Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również podlega odpowiedzialności karnej.
Kodeks wykroczeń wskazuje na szereg przepisów dotyczących niewłaściwego obchodzenia się z ogniem oraz wypalania traw. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, rozprzestrzenianie pożaru, utrudnienie działań ratowniczych lub ewakuacji, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany (art. 82 § 1). Wykroczeniem jest także rozniecanie ognia poza wyznaczonymi miejscami na terenach leśnych, łąkowych i wrzosowiskach oraz palenie tytoniu w obszarach nieutwardzonych i nieprzeznaczonych do pobytu ludzi (art. 82 § 3). Wypalanie traw, słomy lub pozostałości roślinnych na polach blisko zabudowań, lasów, zboża na pniu oraz miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym podlega równiez karze aresztu, grzywny albo karze nagany (art. 82 § 4). Nieostrożne obchodzenie się z ogniem jest również przewidziane w Kodeksie wykroczeń (art. 82 § 5). W przypadku gdy wypalanie traw prowadzi do pożaru lub stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo, taki czyn jest traktowany jako przestępstwo według Kodeksu Karnego.