Kamil Dąbrowa, przedstawiciel warszawskiego ratusza, prowadzi wywiad z prezeską fundacji Daj Herbatę, Katarzyną Nicewicz. W rozmowie, która jest częścią ostatniego odcinka czwartego sezonu miejskiego podcastu „Warszawa mówi”, omawiane są sposoby bieżącej i długotrwałej pomocy osobom bezdomnym. Odcinek dostępny jest do odsłuchu od 25 listopada.

Podcast „Warszawa mówi” ma już na swoim koncie 24 odcinki. Prezentuje on rzeczywistość i problemy mieszkańców stolicy, opowiadane przez nich samych oraz różnego rodzaju specjalistów. Jak wyjaśnia Kamil Dąbrowa, podcast to narzędzie do omawiania ważnych tematów społecznych, takich jak zrównoważony rozwój, zasoby energetyczne miasta czy problem bezdomności.

Najnowszy odcinek podcastu nosi tytuł „Gdzie mieszkają bezdomni”. Zapraszany gość, Katarzyna Nicewicz, prezentuje w nim poruszające historie ludzi dotkniętych bezdomnością. Fundacja Daj Herbatę pomaga tym, którzy przez okoliczności życia znaleźli się na ulicy, często będąc od razu potępionymi na porażkę przez swoje trudne początki życia.

Nicewicz opisuje też, gdzie osoby w kryzysie bezdomności szukają schronienia – w nocy możemy je spotkać w noclegowniach, parkach, piwnicach, na lotnisku, w kanałach, a najczęściej w opuszczonych budynkach i na squotach.

Warszawa dysponuje systemem pomocy dla osób bezdomnych. W mieście znajduje się 14 schronisk, w tym 6 z usługami opiekuńczymi. Wśród innych form pomocy są ogrzewalnia, jadłodajnie, łaźnie, pralnie i punkty poradnictwa. Program „Najpierw Mieszkanie” realizowany jest w 104 lokalach.

Pomoc osobom bezdomnym udzielają również streetworkerzy. Około 20 z nich pracuje na ulicach miasta we wszystkich dzielnicach i komunikacji miejskiej. Ponadto, codziennie kursuje specjalny autobus – Mobilny Punkt Poradnictwa, z którego skorzystało ponad 500 osób tylko w październiku.

Kamil Dąbrowa podczas rozmowy porusza też temat tego, co każdy z nas może zrobić dla bezdomnych. Katarzyna Nicewicz podkreśla ważność małych gestów, takich jak powitanie czy propozycja herbaty, ale również zachęca do zgłaszania obserwowanych przypadków bezdomności odpowiednim służbom.

Podcast „Warszawa mówi” dostępny jest na stronie miasta oraz na platformach streamingowych. W czwartym sezonie najwięcej odsłuchów zdobyły rozmowy z Wojtkiem Sokołem i Sylwią Chutnik. Najwięcej słuchaczy ma podcast wśród osób w wieku 28-34 lata (25%) i 35-44 lata (29%). Większość odbiorców stanowią kobiety (53%), a mężczyźni to 41% słuchaczy.

Piąty sezon podcastu planowany jest na wiosnę 2025 roku.