Zaplanowane na 1 stycznia 2025 roku zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania miejskich środków na eliminację starego typu źródeł ciepła i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) zostały zatwierdzone podczas czwartkowego posiedzenia Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Radni postanowili także wprowadzić modyfikacje w systemie dofinansowania dekonkretyzacji terenów.

Główne zmiany dotyczą systemu dofinansowania procesu usuwania nieefektywnych urządzeń grzewczych, zwanych potocznie „kopciuchami”. W ciągu ostatnich lat udało się zlikwidować ponad 80% takich instalacji na terenie Warszawy. Program ten jest wspierany przez miasto od 2017 roku, a w tym okresie z budżetu miasta na ten cel przekazano niemal 90 milionów złotych. Niemniej jednak, od 2022 roku liczba wniosków o takie wsparcie stopniowo maleje.

Zgodnie z nową uchwałą, koniec 2025 roku to ostateczny termin przyznawania dotacji na wycofanie starego typu kotłów grzewczych. Wnioski o wymianę kotłów bezklasowych będą przyjmowane jedynie do końca bieżącego roku, a wsparcie finansowe zostanie wypłacone do końca 2025 roku. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na usunięcie tzw. kopciucha po tym terminie, mogą skorzystać z pomocy doradców technicznych. Specjaliści ze strony miasta pomogą im wypełnić i złożyć wnioski w ramach programów Czyste Powietrze i Stop Smog, które oferują dofinansowanie nie tylko na wymianę źródeł ciepła, ale również na termomodernizację.

W przypadku wniosków dotyczących likwidacji pieców spełniających wymagania klas 3 i 4, termin składania wniosków upływa 31 marca 2027 roku, a ostateczny termin wypłaty dotacji to koniec 2027 roku.

Warszawa planuje również ograniczyć dofinansowanie instalacji kotłów gazowych. Tego rodzaju wnioski będą przyjmowane jedynie do końca bieżącego roku, a mieszkańcy mają czas na realizację inwestycji i uzyskanie miejskiej dotacji do końca 2025 roku. Jednocześnie miasto rozpocznie wsparcie dla projektów polegających na wycofaniu starych, nieefektywnych i kosztownych w utrzymaniu kotłów gazowych. Chodzi o urządzenia, które są eksploatowane przez co najmniej 10 lat lub posiadają otwartą komorę spalania. Zmiany te są wynikiem uwzględnienia uwag zgłaszanych przez mieszkańców stolicy. Obecnie szacuje się, że na terenie Warszawy znajduje się około 78 tysięcy lokalizacji z źródłem ogrzewania na paliwo gazowe.

Kolejną zmianą będzie modyfikacja terminu składania wniosków dotyczących likwidacji kopciuchów oraz ujednolicenie wielkości dofinansowania. Od nowego roku, wnioski będą przyjmowane od września do marca, a kwota dofinansowania zostanie ustalona na stałym poziomie i wyniesie od 10 do 40 tysięcy złotych.

Zmiany dotyczyć będą również systemu dotacji na montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Termin składania wniosków zostanie wydłużony do marca. Z miejskiego programu wsparcia dla OZE zostaną wyłączone pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Mieszkańcy, oprócz kolektorów słonecznych, fotowoltaiki i turbin wiatrowych, będą mogli instalować jedynie gruntowe pompy ciepła oraz pompy ciepła powietrze-woda. W przypadku tych dwóch urządzeń zostanie wprowadzony wymóg, aby były one zarejestrowane na „Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM).

Nowością będzie natomiast udzielanie dotacji na magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych albo turbin wiatrowych.

Zmieniona uchwała wprowadza również odrębną kategorię dla dotacji na dekonkretyzację i zazielenianie terenów. Wysokość miejskiego dofinansowania wyniesie 70 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 150 tys. zł. Miejskie wsparcie obejmie inwestycje, które zakładają likwidację nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Minimalna wielkość pojedynczego fragmentu poddawanego zmianom ma wynosić 5 mkw., a ich suma ma być większa lub równa 200 mkw.

Wnioski o dofinansowanie dekonkretyzacji będzie można składać już po wejściu w życie nowej uchwały, co planowane jest na połowę listopada.