Siedziba Uniwersytetu Warszawskiego jest miejscem międzynarodowego zjazdu pod tytułem „Podziemia Warszawy w kontekście europejskim. Ukryte oblicza miasta, od powojennej odbudowy po współczesny rozwój”. Spotkanie to ma miejsce 3-4 kwietnia na terenie kampusu uniwersyteckiego przy Krakowskim Przedmieściu i jest dostępne dla wszystkich chętnych. Wydarzenie to stanowi część obchodów 80-rocznicy przystąpienia do odbudowy stolicy po zniszczeniach wojennych i odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
Celem konferencji na terenie Uniwersytetu Warszawskiego jest dyskusja na temat roli podziemi miejskich, ze szczególnym skupieniem na podziemiach stołecznych. Organizatorzy pragną ustalić stopień ich zbadania, aktualne wykorzystanie oraz przewidywane funkcje w przyszłości. Punktem kluczowym debaty będzie problematyka odbudowy powojennej Warszawy oraz podejście do infrastruktury podziemnej miasta w tamtym okresie.
W zjeździe uczestniczą specjaliści z rozmaitych europejskich miast, takich jak Paryż, Neapol, Luksemburg, Charków i Lwów. Uczestnikami są między innymi naukowcy, artyści, konserwatorzy zabytków, architekci oraz przedstawiciele władz miejskich i użytkownicy tych przestrzeni. Dyskusje skupiają się na różnorodności architektonicznej i społecznych odciskach w historii tych obszarów, a także wyzwaniach dotyczących ich ochrony, dostępności oraz modernizacji. Konferencję otworzyła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Aldona Machnowska-Góra podkreśliła podczas wystąpienia otwierającego konferencję, że warszawskie podziemia budzą emocje o różnym zabarwieniu – zarówno materialnym, historycznym jak i symbolicznym. Przywołują one obrazy z czasów wojny i Powstania Warszawskiego. Kanały i piwnice, które były schronieniem i miejscem walk mieszkańców Warszawy, stanowią ważny fragment historii miasta. Jednakże podziemia są również źródłem pozytywnych skojarzeń, nawiązując do przedwojennej Warszawy, często nazywanej Paryżem Północy.
Podczas jednego z paneli dyskusyjnych, planowanych na piątek 4 kwietnia, głos zabierze wiceprezydentka m.st. Warszawy, Renata Kaznowska. Jej wystąpienie będzie poświęcone zagadnieniom możliwości stworzenia podziemnych tras turystycznych oraz przekształceniu potencjału podziemi warszawskich w produkt turystyczny.
Organizatorzy konferencji podkreślają, że podziemia miast, pełniąc różne funkcje – od cmentarzysk i schronów, przez magazyny i tereny wojskowe, aż po sieci transportowe – stanowią kluczowy element infrastruktury miejskiej. Celem konferencji jest również omówienie najnowszych trendów związanych z traktowaniem obszarów podziemnych jako dziedzictwa żywego i ich integracją ze społecznością lokalną.
Warszawskie podziemia, które w wielu miejscach pozostały jedynym świadkiem historycznej struktury miasta po zniszczeniach wojennych, są obecnie tematem intensywnych badań i debat. Organizatorzy konferencji chcą odpowiedzieć na pytanie o ich przyszłość – czy stanowią one potencjał dla miasta czy raczej są problemem. Omawiane będą również możliwości ich wykorzystania w miejskich projektach i inicjatywach kulturalnych.