Tydzień Bezpieczeństwa to czas, kiedy możliwe jest skupienie się na edukacji związanej z reagowaniem w sytuacjach niebezpiecznych. Dzisiaj mamy okazję uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych ochronie kobiet. Prezydent Warszawy zwraca uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z transportu publicznego.

Dzień bezpieczeństwa kobiet to idealna chwila, aby podkreślić znaczenie tego aspektu dla mieszkanek stolicy. Jak mówił prezydent Rafał Trzaskowski odwiedzając stoiska różnych służb, wiele inicjatyw w ramach programu „Warszawa chroni” skierowane jest właśnie do kobiet. Przy Al. Jerozolimskich, obok Pałacu Kultury i Nauki, znajduje się namiot „Warszawa chroni”, gdzie można zasięgnąć porad na temat bezpieczeństwa, a także zdobyć materiały promocyjne.

Straż Miejska oraz policjanci z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji prowadzą do godziny 17.00 pokazy i instruktaże samoobrony dla kobiet. Wydarzenia te mają miejsce w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej 55A. Szczegółowy plan wydarzeń w poszczególnych dzielnicach dostępny jest na stronie.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z taksówek czy aplikacji do przewozu osób to obszar, który szczególnie dotyczy kobiet. W związku z tym, 7 października, prezydent Trzaskowski wystosował pismo do Ministra Infrastruktury, w którym proponuje zmiany w przepisach ustawy o transporcie drogowym. Prezydent sugeruje, że osoba prowadząca taksówkę nie powinna być skazana za przestępstwa takie jak: umyślne przestępstwo w komunikacji, naruszenie intymności seksualnej lub napaść z powodu ksenofobii.

Komenda Stołeczna Policji współpracuje z miastem nad poprawą bezpieczeństwa transportu miejskiego. Od listopada 2022 roku trwa kampania społeczna „Świadomość”, która obejmuje edukację na temat bezpiecznego korzystania z aplikacji do przewozu osób. Komenda wyprodukowała również film edukacyjny o tym samym tytule, który jest wykorzystywany podczas spotkań prewencyjnych i edukacyjnych.

Policjanci Komendy Stołecznej Policji regularnie szkolą się z procedury „Niebieska Karta”. Współpracują również z warszawskim Centrum Praw Kobiet, gdzie pełnią dyżury co tydzień, w każdy czwartek. Na stronie internetowej Policji można znaleźć informacje o przemocy psychicznej i fizycznej oraz dowiedzieć się, jak postępować w sytuacji wystąpienia takiego zjawiska.

Projekt Straży Miejskiej „Bezpieczna Warszawianka” trwa już ponad 20 lat. W bezpłatnych kursach samoobrony uczestniczyło do tej pory ponad 4 tysiące kobiet. Instruktorzy pokazują, jak unikać i identyfikować zagrożenia oraz jak prawidłowo reagować w sytuacji niebezpieczeństwa. Część kursu jest poświęcona podstawom udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kurs początkowo odbywał się głównie na terenie Straży Miejskiej, jednak obecnie są organizowane też edycje dzielnicowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się również zajęcia wakacyjne. Co ciekawe, męska wersja kursu „Bezpieczny Warszawiak” została wprowadzona dopiero po tym, jak na czele formacji stanęła kobieta.