Festiwal Bohaterek to wydarzenie oddające cześć kobietom z różnych sfer życia, zarówno tym powszechnie rozpoznawalnym, jak i tym pomijanym lub zapomnianym. W ramach tego festiwalu, od 30 września do 12 października 2024 r., odbędą się różne wydarzenia takie jak wystawy, spotkania, koncerty i spektakle teatralne.

Na dni 30 września i 1 października przewidziano premierowe pokazy monodramu „Ocalone”, zrealizowanego na podstawie tekstu Piotra Rowickiego, w reżyserii Mai Kleczewskiej i wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. Spektakl jest szczególnym hołdem dla kobiet i dziewczynek przetrzymywanych w Zieleniaku na Ochocie podczas Powstania Warszawskiego, w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą tego wydarzenia.

2 października, w Domu Spotkań z Historią, nastąpi otwarcie wystawy „Reporterki”, autorstwa Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej. Wystawa, na której zaprezentowane zostaną portrety 20 wybitnych kobiet, takich jak Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka i Olga Gitkiewicz, potrwa do 12 października.

3 października przewidziano debatę pod tytułem „Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii”. Debata ma na celu zainspirować do refleksji nad rolą kobiet w procesie transformacji demokratycznej w drugiej połowie XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej transformacji systemowej i procesu integracji Polski z Unią Europejską. Debatę poprowadzi Anna Kowalczyk – dziennikarka, pisarka i aktywistka.

Dzień później, 4 października, odbędzie się spotkanie z degustacją kulinarną, prowadzone przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o trendzie zero waste oraz możliwościach wykorzystania resztek kuchennych.

W dniu 6 października Dom Spotkań z Historią stanie się miejscem muzycznym. Odbędzie się tam koncert „(NIE)CÓRKI”, najnowszy projekt Poldowski String Quartet z udziałem Alicji Kieruzalskiej i Agaty Schmidt. Projekt ten stanowi hommage dla Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski, córek dwóch znakomitych kompozytorów.

8 października przewidziano spotkanie z Joanną Rajkowską, na którym omówione zostaną najnowsze prace artystki. Dzień później odbędzie się spotkanie z Anną Przedpełską-Trzeciakowską – tłumaczką, uczestniczką Powstania Warszawskiego i działaczką opozycji.

Festiwal jest organizowany przez Dom Spotkań z Historią i ma honorowe patronaty prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz Warszawskiej Rady Kobiet.